Program sediu 8:00-16:00. Tel: +40.237 222 890, Email: [email protected]

Mausoleul Eroilor Mărășești Mausoleul Eroilor Soveja Mausoleul Eroilor Mărăști Mausoleul Eroilor Focșani Muzeul Luptelor Mărășești Secția de Etnografie din
Crângul Petrești
Muzeul Unirii Focșani Muzeul Memorial
„Alexandru Vlahuță” Dragosloveni
Casa Memorială „Ion Roată” Secția de Științe ale Naturii Muzeul Țării Vrancei de la Vidra

Muzeul Vrancei a fost înființat în 1931 și administrează obiective muzeale de pe teritoriul administrativ al fostelor județe Putna și Râmnicu Sărat, în prezent părți componente ale Județului Vrancea.
Obiectivele Muzeului Vrancei sunt: Mausoleul Eroilor din Focșani, Mausoleul Eroilor din Mărășești, Mausoleul Eroilor din Mărăști, Mausoleul Eroilor din Soveja, Muzeul Unirii din Focșani, Casa Memorială „Ion Roată” din Câmpuri, Muzeul Memorial „Alexandru Vlahuță” din Dragosloveni, Muzeul Municipal Mixt din Adjud, Muzeul de Științele Naturii din Focșani, Muzeul Satului Vrâncean din Petrești și Muzeul Țării Vrancei din Vidra.

Calendar evenimente

Ultimul eveniment

UNIREA PRINCIPATELOR ROMÂNE

MUZEUL UNIRII
Str. Republicii nr. 30, marți 24 ianuarie 2023, ora 10:30

Simpozionul Contribuția Franței la înfăptuirea Unirii Principatelor Române de la 24 ianuarie 1859

Relații la nr. de telefon 0237 222 890 și pe e-mail: [email protected]

2022 MUZEUL VRANCEI - Toate drepturile rezervate.